سرزمین سیاه طبس در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد

سرزمین سیاه طبس در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد

پرونده پیشنهاد ثبت سرزمین سیاه طبس در جلسه کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی که در تاریخ 17/5/96 در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار گردید تایید و در فهرست آثار طبیعی- ملی ثبت شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی,و به نقل از روابط عمومی سازمان ، زهرا رضایی ملکوتی کارشناس ثبت میراث طبیعی استان در این خصوص گفت: سرزمین سیاه نام منطقه ای است که در 120 کیلومتری جنوب طبس و در شمالی ترین بخش پناهگاه حیات وحش نایبندان قرار دارد. چون این منطقه از سنگ ها وگدازه های آتشفشانی سیاه رنگ پوشیده شده به سرزمین سیاه شهرت دارد.
وی افزود: این منطقه یکی از جاذبه های شهرستان طبس است که به لحاظ وضعیت ظاهری مشابه با گندم بریان شهداد درکرمان بوده و حاصل آخرین فعالیتهای آتشفشانی ایران دردوره کواترنر است. جنس سنگهای منطقه ازبازالت بوده که ازدسته سنگهای آذرین بیرونی محسوب میشوند. این سنگها در اثر فعالیتهای گسل نایبند و فوران این سنگها توسط چند آتشفشان درسطح زمین پراکنده گردیده اند و منطقه ای کم نظیر و زیبا همانند سطح کُرات منظومه شمسی پدید آورده اند.
ملکوتی گفت: طول این منطقه 16 کیلومتر و عرض آن 15 کیلومتر است. وسعت منطقه که تجمع سنگها در آن فراوان هستند 240 کیلومتر مربع و وسعت کلی منطقه با توجه به پراکندگی سنگها و دهانه های آتشفشانی منفرد حدود 400 کیلومترمربع است.
وی افزود: این منطقه ی زیبا و کم نظیر اهمیت بسیار ویژه ای در میان آثار طبیعی استان دارد و نیز اهمیت آن به لحاظ پتانسیل های گردشگری و جذب توریست دلایلی مهم و روشنی جهت معرفی، ثبت و حفاظت از این اثر طبیعی ملی می باشد.

 

 
تعداد بازدید : 109
زمان انتشار : 1396/05/22
آخرین بروزرسانی سایت : 1396/07/02 07:17:55


Power by : RAAKCMS