صرفه جویی در مصرف انرژی ،چالش مهم امروز

صرفه جویی در مصرف انرژی ،چالش مهم امروز

مهندس محسن بهدانی

دبیر کمیته انرژی سازمان

صرفه جویی در مصرف انرژی یکی از چالش های مهم جهان امروز است. در سال های اخیر، افزایش نگرانی ها در خصوص تبعات زیست محیطی مصرف انرژی و گرم شده کره زمین ، اهمیت این موضوع را دو چندان کرده است. از سوی دیگر سهم بخش ساختمان در مصرف انرژی کشورها قابل توجه است و به همین دلیل در چند دهه اخیر، در اکثر کشورهای صنعتی، اقدامات اساسی در زمینه اصلاح الگوی مصرف، با استفاده از ابزارهای مختلف از جمله تدوین مقررات و ضوابط، صورت گرفته است.

دبیر کمیته انرژی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان افزود: در کشور ما نیز، بخش ساختمان حدود 40 درصد از کل مصرف انرژی را به خود اختصاص می دهد. متأسفانه با این وجود، اقدامات انجام شده در سال های اخیر اثر بخشی مورد انتظار را در کاهش مصرف انرژی بخش ساختمان نداشته است و رشد مصرف، همچنان روند افزایشی نگران کننده ای دارد. بدیهی است که تداوم این وضعیت، تبعات اقتصادی و زیست محیطی و جبران ناپذیری برای کشور بدنبال خواهد داشت.

مقررات ملی ساختمان به عنوان فراگیرترین ضوابط موجود در عرصه ساختمان بی تردید نقش مؤثری در نیل به اهداف عالی تأمین ایمنی، بهداشت، سلامت و صرفه اقتصادی فرد و جامعه دارد و در همین راستا، مبحث 19مقررات ملی ساختمان تحت عنوان صرفه جویی در مصرف انرژی تدوین گردیده است که بخش اعظم آن ضوابط طراحی عایق کاری حرارتی پوسته خارجی ساختمان ، تأسیسات مکانیکی و روشنائی ساختمان، فرآورده های نوین نظیر شیشه های دوجداره با پوشش های خاص و ... می باشد.

لازم بذکر است در اجرای بند الف ماده 60 قانون برنامه 5 ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی(1396-1400) ابلاغی توسط مجلس شورای اسلامی به منظور مقاوم سازی ساختمان ها و اصلاح الگوی مصرف بویژه - ایران مصرف انرژی در بخش ساختمان می بایست اقدامات جدی صورت پذیرد و بر اساس بند الف ماده مذکور "شهرداری ها مکلفند نسبت به درج الزام رعایت مقررات ملی ساختمان درپروانه های ساختمانی اقدام نموده و برای حصول اطمینان از روند اجرای امور،صدور پایان کار برای واحدهای احداث شده بر مبنای این پروانه ها، منوط به رعایت کامل این مقررات است."
تعداد بازدید : 735
زمان انتشار : 1396/05/24
آخرین بروزرسانی سایت : 1396/07/02 07:17:55


Power by : RAAKCMS